Ułożenie obrzeży pozwala na oddzielenie dwóch rodzajów nawierzchni. Można to zrobić na wiele sposobów, istnieje cała paleta rozwiązań i materiałów, którymi można to lepiej lub gorzej wykonać. Są rozwiązania trwałe i mniej trwałe, kamienne, plastikowe, drewniane, z kostki brukowej,

Plastikowe bordery kształtem „udające” trochę te drewniane mają nad nimi przewagę wynikającą z trwałości ale też z konstrukcji, umożliwiającej wygodne koszenie kosiarką nawet brzegów trawnika. Na pierwszy rzut oka za to widać, że to plastik. No cóż, coś za coś.

Rozwiązanie zwane ekobordem to ukryte w trawie plastikowe profile, które wciska się w grunt i przytwierdza do podłoża metalowymi szpilkami lub plastikowymi kotwami. Prawie niewidoczne i stosunkowo niedrogie, mocno przytrzymuje brzeg trawnika i daje opór usiłującej się rozrosnąć trawie. Wadą może być niewielka wysokość – do 7 cm.

Folię falistą możemy układać w dowolne kształty, a pozostałe rozwiązanie występują w formie profilowanej np. w łuk, dzięki czemu obrzeże nie musi być proste, a np. pofalowane. W trosce o środowisko warto wybrać produkty wytworzone z surowców wtórnych.

Jest to rozwiązanie niemal tak samo trwałe i solidne jak kamień, choć do jego urody mu daleko. Można wykorzystaćgotowe krawężniki, występujące w różnych kolorach i kształtach, umożliwiających ułożenie linii brzegowej w nawet dość skomplikowany wzór. Wadą jest cena, niższa jednakże niż kamienia, a także pracochłonność wykonania takiego obrzeża, zaletą zaś długowieczność. Solidnie ułożony betonowy krawężnik przetrwa dziesiątki lat. Podobnie jak obrzeże ułożone z kostki betonowej, o ile wykonane zostanie naprawdę starannie.

Kategorie: Prace w ogrodzie

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *