Założenie ogrodu czy trawnika od podstaw to nielada wyzwanie. Jak przygotować teren żeby złożyć trawnik, czy ogród ? W zależności od stanu terenu, aby rozpocząć prowadzenie prac związanych z założeniem ogrodu należy wykonać pewnego rodzaju prace ziemne takie jak

Przekopanie

Jesienne głębokie przekopanie ziemi polega na odwróceniu o 180 stopni odciętych szpadlem brył ziemi i pozostawieniu ich w tzw. ostrej skibie.  Jesienne przekopywanie ziemi należy przeprowadzać możliwie jak najpóźniej. Gleba, którą przekopujemy powinna mieć odpowiednią wilgotność; nie może być zbyt sucha, ani zbyt mokra. Głębokość przekopywania zależy od rodzaju gleby: na cięższych jest ona większa. Zazwyczaj jednak przekopuje się na głębokość szpadla, czyli 25–30 cm.

Głębokie przekopanie ziemi wiosną  w pewnych warunkach jest niezbędne i niezmiernie korzystne Jednak zabieg ten należy wykonywać jedynie wówczas gdy jest on konieczny. A to czy zabieg ten jest konieczny, zależy przede wszystkim od rodzaju gleby. Otóż niezaprzeczalnie pozytywne korzyści przekopanie gleby przynosi w uprawie gleb ciężkich, gliniastych. Dzięki temu zabiegowi zwiększamy przewiewność, pulchność i przepuszczalność gleby. Zabieg ten jednak warto wykonywać głównie przed nastaniem zimy.

Głębokie przekopanie ziemi jesienią powoduje, że zimujące w glebie szkodniki poprzez odwrócenie brył ziemi zostają wydobyte bliżej powierzchni ziemi, a to umożliwia ich wymarznięcie. Zabieg pozwala wymieszać z odpowiednio grubą warstwą podłoża te nawozy, które zawierają składniki pokarmowe charakteryzujące się małą ruchliwością. Pozostawienie ziemi w tzw. ostrej skibie pozwala na przemrożenie gleby na większej głębokości, co polepsza warunki sprzyjające powstawaniu struktury gruzełkowatej gleby. Dodatkowo dzięki pozostawieniu gleby na zimę w ostrej skibie zwiększa się powierzchnia, która zatrzymuje wodę z opadów deszczu i śniegu (woda ta stanowić będzie zapas dla roślin wiosną).

niwelacja

Proces niwelacji terenu polega na wyrównaniu powierzchni gruntu rodzimego po procesie korytowania oraz ukształtowaniu tej powierzchni zgodnie z niweletą przyszłej drogi. Oznacza to wykonanie w gruncie naturalnym docelowych spadków podłużnych i poprzecznych tak, żeby wszystkie warstwy podbudowy miały identyczną grubość w każdym miejscu wykonywanego placu lub drogi. Niwelacji terenu dokonuje się poprzez usuwanie nadmiaru gruntu lub uzupełnianie jego ubytków według rzędnych wysokościowych wytyczonych urządzeniami geodezyjnymi. Na etapie tym kształtuje się również poziomy przebieg drogi i poboczy tzn. wytycza się łuki, skrzyżowania, rozjazdy itp. Zakres robót określa stosowane narzędzia: w przypadku powierzchni niewielkich wystarczy łata i poziomica, duże powierzchnie placów wymagają niwelatora oraz maszyny drogowe. Proces niwelacji terenu ma duże znaczenie dla kształtu przyszłej nawierzchni, jej odwodnienia oraz trwałości, dlatego wskazana jest podczas jego wykonywania szczególna staranność. 

Usuwanie zanieczyszczeń

Usuwamy resztki budowlane, kamienie, gruz, zbędne krzaki i drzewa, oraz starą darń. Na większych powierzchniach odczekujemy 3 tygodnie i na pojawiające się chwasty stosujemy preparaty Roundup Energy (3L/ha), Roundup SL 360 (4L/ha) lub przeznaczony do zastosowań amatorskich preparat Atut 360SL marki Sumin, który zwalcza perz oraz inne chwasty jedno- i dwuliścienne (jednoroczne i wieloletnie). Po upływie 2 – 4 tygodni możemy przystąpić do dalszych prac. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu.

Dowiezienie i wyrównanie nowej warstwy ziemi

Dobra ziemia to taka, która zawiera dużo próchnicy znajdującej się w wierzchniej warstwie podłoża, gdyż magazynuje wodę i stanowi „spiżarnię” łatwo przyswajalnych dla roślin składników pokarmowych. Szybko nagrzewająca się próchnica tworzy sprzyjające środowisko dla mikroorganizmów glebowych, które rozkładają resztki organiczne i zamieniają je w składniki mineralne. Zatrzymuje też dostarczane podczas nawożenia substancje, zapobiegając wypłukiwaniu ich do głębszych warstw podłoża.

Równie ważny dla jakości ziemi jest stosunek zawartości piasku i substancji ilastych. Im więcej piasku, tym podłoże jest lżejsze i bardziej przepuszczalne. Sprzyja to rozwojowi korzeni włośnikowych odpowiedzialnych za pobieranie wody i rozpuszczonych w niej składników pokarmowych. Zbyt duża ilość piasku uniemożliwia magazynowanie wody. Spływa ona do głębszych warstw ziemi, wypłukując z niej składniki pokarmowe. Natomiast substancje ilaste, choć zatrzymują wodę i związki mineralne potrzebne roślinom, są ciężkie i łatwo się zlepiają, co utrudnia wzrost korzeni i ogranicza wymianę gazową pomiędzy powierzchnią a podłożem. W idealnych warunkach odpowiednia proporcja piasku i gliny sprawia, że ziemia ma tzw. strukturę guzełkowatą, czyli zlepiona jest w niewielkie grudki, pomiędzy którymi znajdują się przestrzenie powietrzne.

Aby przekonać się, z jakim podłożem mamy do czynienia, oddajemy próbki do okręgowej stacji chemiczno-rolniczej.  W zależności od wyników nawozimy ziemię, albo użyźniamy ją odpowiednimi mikroelementami tak, aby jej odczyn był jak najlepszy dla roślin.

Rozłożenie siatki przeciw kretom

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto pomyśleć o specjalnej siatce, ułożonej pod warstwą darni, uniemożliwi kretom zniszczenie trawnika.  Rozwiązaniem jakim są siatki przeciw kretom, układane pod trawnikiem lub rabatami kwiatowymi i warzywnymi. Siatki przeciw kretom są wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu odpowiednio zabezpieczonego przed korozją. Obydwa rodzaje siatek różnią się przede wszystkim ceną – metalowe są droższe.

Siatki są odporne na warunki atmosferyczne i mają tak dobraną wielkość oczek, by stanowiły zaporę dla kretów, a jednocześnie nie przeszkadzały wegetacji roślin (wymiary oczek wynoszą od 3 x 3 mm do 19 x 19 mm). Siatki najczęściej są oferowane w szerokości 100 lub 200 cm i długości od kilkudziesięciu do kilkuset metrów (50–400 m).


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *