Automatyczny system nawadniania gwarantuje precyzyjne podlewanie roślin, oraz zmniejszenie wydatków na wodę.
Osobom, które chciałyby ograniczyć koszty użytkowania systemu prawie do zera, proponujemy zwykle, aby wzięły pod uwagę możliwość wywiercenia własnej studni. System nawadniania to inwestycja na lata i choć początkowo wiąże się ze sporym wydatkiem, to jeśli jego elementy są dobrej jakości, działa właściwie bezawaryjnie i wymaga bardzo niewielkich nakładów, związanych z wymianą baterii z konserwacją na zimę i uruchomieniem przed nowym sezonem.
Przebieg procesu montażu
Stworzenia projektu i zakup elementów systemu
- Odpowiednich zraszaczy
- Rur wykonane z polietylenu
- Czujniki
- Zawory
- Urządzenie sterujące
- Pompa wody
Następnie przechodzimy do fazy montażu
- Montujemy zawory odwadniające. W każdej z podstref powinien znajdować się jeden zawór wraz ze złączem ciśnieniowym typu kolanko. Zawory otwierają się i zamykają automatycznie.
- Instalujemy rozdzielacz systemu, czyli skrzynkę z elektrozaworami. Bezwzględnie powinna być wykonana z wodoodpornego materiału. Najlepiej, aby znajdowała się w pobliżu ujęcia wody.
- Montujemy sterownik. Obecnie na rynku dostępne są sterowniki przystosowane do pracy na zewnątrz, zazwyczaj ich ceny są jednak dość wysokie. Możemy wybrać również standardowy sterownik, jednak musimy go wówczas zainstalować w pomieszczeniu.
- Instalujemy czujniki
- Podłączamy instalację, pamiętając o użyciu transformatora. Napięcie stosowane w instalacjach nawadniających to 24 V.
- Usuwamy ewentualne zanieczyszczenia z rurociągu, przepłukując go. Zaniedbanie tego kroku może doprowadzić do zatkania zraszaczy.
- Podłączamy zraszacze do rurociągu.
- Testujemy układ pod kątem szczelności i dokonujemy ewentualnych korekt.
- Zasypujemy rury ziemią, a na wierzchu układamy darń, po czym ją podlewamy.
- Jeśli mamy obawy, że woda nie pokryje całej powierzchni, która planujemy nawadniać, możemy wyregulować kąty zraszania głowic. Do tego celu możemy użyć klucza lub płaskiego śrubokrętu.
- Dokonujemy ustawień sterownika zgodnie z naszymi potrzebami.
Konserwacja systemu nawadniania
Każdy kto ma system automatycznego nawadniania powinien wiedzieć, że przed zimą należy z niego usunąć wodę. Jeśli tego nie zrobimy tego jesienią, zalegająca w rurach woda może uszkodzić rury, złączki, a także drogie elektrozawory.